Jak na to...

Z Úsvět a Světlomrak
(Přesměrováno z Jak na to…)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Křeček


Tak, a jste tady. Koukáte jako puk a neumíte si představit jak tu něco najít, nemluvě o tom, že by jste snad měli něco sami napsat, nahrát obrázek a ještě něco navíc? Pak jste zavítali, doufejme, na správnou stránku.

Čtěte a prohlížejte

Tak tohle snad zvládnete :) ostatně to děláte právě teď. Stránky najdete v Obsahu, nebo je můžete vyhledat políčkem vlevo (dokonce třeba i s klávesovou zkratkou: AltGr-Shift-F, napsat hledaný výraz, enter) a otevřete je kliknutím.


Zřiďte si účet

Prvním krokem, a krokem který budete dělat pouze jednou, je založení svého účtu na této wiki. Podobně jako třeba u e-mailu, zadáte svou přezdívku a heslo, a při dalších návštěvách se jimi budete přihlašovat. Pouze přihlášení totiž můžete psát a upravovat články, nastavovat si zobrazení podle své chuti a tak dále.

Vytvoření účtu, takzvanou registraci, a přihlášení najdete tady; postup níže.

  1. klikněte na Zaregistrujte se
  2. vyplňte své uživatelské jméno - s diakritikou, první velké, běžně užívanou - prosím o žádné výstřelky (viď, Dumbíčkoslavulínko)
  3. vyplňte heslo dle vaší chuti, a zopakujte jej o políčko níže
  4. zadejte svou e-mailovou adresu (spamovat vás nebudeme, ale slouží jako kontakt na vás a je nutná k aktivaci účtu)
    • pokud chcete, vyplňte své skutečné jméno
    • pokud chcete, aby jste se na aktuálním počítači nemuseli přihlašovat, zaškrtněte Trvalé přihlášení
  5. a samozřejmě Vytvořit nový účet

Systém vám na vaši emailovou adresu pošle email, ve kterém je odkaz pro plnou aktivaci vašeho účtu. Takže se přihlašte do svého e-mailu, tento mail si otevřete a na odkaz klikněte.

Právě jste si založili svůj encyklopedistický účet!


Přihlašte se

Pokud jste nezapnuli Trvalé přihlášení, pak se nyní - a při každé návštěvě - bude nutno přihlásit. To provedete na stejné stránce jako registraci, tedy zde. Odkaz onam je k dispozici i na hlavní stránce.

Vyplňte uživatelské jméno a heslo, a pokud jste již změnili stroj nebo názor a chcete se přihlásit natrvalo, máte možnost.


Přispívejte

O čem budete psát?

Máte účet, a teď by jste třeba i něco o tom Našem Světě zkusili napsat... Jednou možností je úprava - upřesnění, doplnění - článků, které již existují. Nezbytné je ale zejména psát články nové. Pokud hledáte téma, navštivte stránku Organizace práce.

Jak založit článek

Nyní již víte, že chcete psát článek třeba o elfích zbraních. Nejprve zkuste takový článek vyhledat pomocí políčka hledat vlevo. Kdyby takový článek snad již existoval, nyní to zjistíte a nejlepší bude jej o své nápady pouze obohatit - upravovat článek můžete stisknutím tlačítka editovat, které je mezi ostatními v proužku nad článkem. Pokud článek neexistuje, a to je pravděpodobnější, pak vám jej systém rovnou nabídne založit. Klikněte tedy, a otevře se vám prázdné okno editace nového článku.

Jak editovat článek

Toto je moment samotného psaní článku. Není se čeho bát! Do velkého prázdného pole před sebou začněte psát váš text. Jak bude vypadat se můžete kdykoli "nanečisto" podívat pomocí tlačítka Ukázat náhled pod rámečkem. Najdete zde také odkazy pro zrušení psaní a zejména odkaz Pomoc při editování, kde najdete detailní možnosti formátování vašeho textu - odstavce, tučný text a kurzívu, odkazy, vložení obrázků a další. Nic z toho ale není nutností - nosný je samozřejmě text! Pokud nebudete mít chuť si hrát s vizuální omáčkou, stačí dát vědět třeba mně a já vám text už nějak načančám ;)

Na co ale rozhodně nezapomeňte, to je na závěr kliknout na Uložit změny - zobrazování náhledu totiž nikam nic neukládá.


Přispívejte lépe!

Jak nahrát soubor

Stručný popis obrázku - skica dívky s mečem

Občas je více než vhodné doplnit svůj text souborem - zejména obrázkem, třeba naskenovanou kresbou, nebo čímkoli jiným - fantazii se meze nekladou. Pokud nebudete odkazovat na soubor někde na internetu, budete chtít nahrát soubor přímo z vašeho počítače. K tomu se dá velmi jednoduše použít odkaz v levém spodním menu, pod hledáním:

  1. klikněte na Načíst soubor
  2. pomocí Procházet... vyberte soubor v počítači
  3. vyplňte rozumné cílové jméno (např. Divka-mec-skica.jpg)
  4. vyplňte popis, vhodné je např. uvést autora obrázku, kam ho hodláte umístit apod.
  5. klikněte na tlačítko Načíst soubor

A je to. Nyní na soubor můžete odkazovat v článcích, třeba takhle:

[[Soubor:Divka-mec-skica.jpg|Stručný popis obrázku - skica dívky s mečem]]

Výsledek můžete vidět vpravo.

Jak zařadit stránku do kategorie(í)

Stránka se do kategorie zařadí velmi snadno; stačí do textu přidat [[Kategorie:Název kategorie]]. To je, prosím, vše. Stránka se dá zařadit do více kategorií, kategorie se dají vnořovat (kategorie může být podkategorií jiné) a když zařadíte stránku do dosud neexistující kategorie, tak se tato prostě sama od sebe vytvoří. Jednoduché, že?

Více o kategoriích v nápovědě české Wikipedie.

Jak vložit do stránky šablonu

Šablona je předpřipravený kus stránky, zpravidla formátovaný a názorný. Dva příklady za vše: Šablona je taková ta tabulka s údaji u článků o osobách nebo státech, a šablona je také takový ten panel na dně některých stránek, odkazující na články k stejnému tématu.

Pokud chcete do stránky vložit šablonu, přidejte do ní následující text:
{{jméno šablony|proměnná1=hodnota první proměnné|další_proměnná=hodnota druhé proměnné}}
Místo jméno šablony napište jméno šablony, kterou chcete vložit; následuje seznam proměnná=hodnota oddělený tzv.svislítky "|". Jaké proměnné vaše šablona obsahuje zjistíte z jejího kódu, potažmo návodu k použití, na stránce Šablona:Jméno šablony.

Dalo by se říci, že pro skupinu článků se stejnou tématikou je šablona většinou přínosem. Jelikož samy od sebe se v systému žádné šablony nevyskytují, můžete se do tvorby šablony buď pustit sami (jste-li šikovní), zákeřně jí zkopírovat z jiné wikipedie (jste-li méně šikovní), nebo mě prostě poprosit, abych se pokusil vám šablonu udělat na míru (jste-li líní).

Více o šablonách, i když nepříliš srozumitelně, v nápovědě české Wikipedie.

Jak přesměrovávat

Co je to přesměrování? Je to kus kódu, který způsobí, že místo stránky A, ve které je vložen, se vám rovnou objeví stránka B, na kterou je v něm odkazováno.

K čemu se hodí takové přesměrování? Příklad: Budete psát článek o nějaké té osobnosti z Našeho světa, ale jak už to u takových bývá, je znám(a) pod alespoň sedmi různými oslavnými jmény. Řešení? Vyberte si jedno - základní, nejlépe nejméně oslavné - jméno a pod ním založíte a vytvoříte článek. Pak uděláte přesměrování ze všech ostatních jmen na tento článek. K tomu budete muset založit i články pod těmito jmény, ale do nich vložíte jen přesměrovávací odkaz.

A jak na to? Stačí do textu stránky napsat #REDIRECT [[Jméno článku kam přesměrovat]]. Jen pro pořádek pak pod to napište [[Kategorie:Přesměrování]] - tím stránku zařadíte do kategorie stránek, které neobsahují text a pouze přesměrovávají.

Jak diskutovat

Pro veškerou výměnu "zákulisních" informací jsou tu tzv. diskuse. Každá stránka v této encyklopedii má svou odpovídající diskusní stránku, kde můžete okomentovat něco, co se vám na obsahu hesla nezdá, zkusit se do pléna zeptat, nebo i jen tak něco plácat. Na diskusní stránku se dostanete tlačítkem diskuse - je druhé zleva na horní liště - nebo před název stránky zadejte Diskuse:. Tedy například diskusní stránka k této (obsahové) stránce se jmenuje Diskuse:Jak na to....

Pro obecnou, volnou diskusi můžete použít diskusní stránku u Organizace práce: Diskuse:Organizace práce.

A hlavně... Ptejte se!

Snažil jsem se srozumitelně popsat jak na nejběžnější věci, které mi přišly na mysl. Je mi ovšem zcela jasné, že jsem poptávku nabídkou rozhodně nepokryl dokonale, a proto platí nejdůležitější pravidlo:

Jestliže vám něco není jasné, popsaný postup nefunguje, máte dotaz, na který odpověď neuvádím, nebo dobrý nápad, který nevíte jak zrealizovat - obraťte se s dotazem či žádostí o pomoc na mně, pošlete mail, písněte na ICQ, nechte vzkaz někde tady na wiki. Určitě se vám budu věnovat, navíc pokud váš dotaz nebude ryze specifický, přidám ho i na tuto stránku pro ostatní.

A nyní už nezbývá než popřát vašim brkům zdar, a nechť se Úsvět a Světlomrak, encyklopedie Našeho světa, utěšeně plní.

Křeček